8 Ağustos 2010 Pazar

"Masaj Mesaj"

"MASAJ-MESAJ"
Performans
(30 dk.)
Enstalasyon (Masaj masası, projeksiyon)

NOTICE: Ones, who perform massage 
on the shoulders and the dorsal 
side of the artist, 
will each be paid 50 TL.Bu performans "Kimlikler Lütfen/Ids Please" sergi açılışında gerçekleştirilmiştir. Sergi için tıklayınız.

Seyircisine sanatçının servis vermesini sorgulayan bu çalışma, sanatçı kimliğini de sorgulamaktadır. Bedeni ile galeri ortasına bir masaj masası üzerinde küratör tarafından taşınarak, bir sanat nesnesi edası ile yerleşen İnal, aktif-sanatçı, pasif-seyirci ilişkisini ters yüz ediyor. Bu sefer seyircisini aktif kılmayı amaçlayan sanatçı, maddi karşılığını ödeyerek masaj servisi alma beklentisini ortaya koyuyor.
Performans Cer Modern 'Kimlikler Lütfen' sergi açılışında gerçekleştirilmiş ve 30 dakika sürmüştür. Yukarıdan masaj anında çekilen video kaydı görüntüsü ise masaj masası üzerine sergi boyunca yansıtılarak sergilenmiştir.

Not: Bu calisma iki aşamalidir. Birinci asama performans aşamasidir. Ikincisi ise performans esnasinda tam tepeden cekilen goruntunun performans objesi olan masaj masasina birebir boyutuyla yansitilarak sergi boyunca sergilenmesi  ile oluşturulmustur. 

This work of art, which questions the service provided by the artist, also questions the identity of the artist. Inal, whose body was carried to the centre of the gallery on a massage bench by the curator and was located as if he was an object of art, is reversing the relation of active-artist and passive-audience. The artist, who aims to make his audience active this time, reveals his expectation about getting a massage service by covering its cost.
Performance was realized in the opening of the exhibition “Identities Please” at Cer Modern and continued for 30 minutes. Video image, shot with an aerial viewpoint at the time of the massage, was exhibited by reflecting the image on the massage bench during the exhibition.
Photo by Orhan Cem Çetin
Photo by Orhan Cem Çetin
Photo by Orhan Cem Çetin
Photo by Orhan Cem ÇetinPhoto by Ege Berensel
Photo by Ege Berensel
Photo by Ege Berensel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder