7 Mayıs 2011 Cumartesi

“Yüzeyde Aşınmalar”


Sergi - Exhibition
Küratör - Curated by
Erkan Doğanay

Galeri Art Suit
17 Mayıs 2011 
ART Suites Gallery Balo Sokak No:40 Beyoğlu / İSTANBUL
 0212 245 84 00Beyoğlu Balo Sokak’ta, Doğançay Müzesi bitişiğinde, Akademililer Sanat Merkezi karşısında konumlanan beş katlı tarihi bina, 17 Mayıs tarihinden itibaren sanat galerisi olarak faaliyette olacaktır. İki Rum mimar tarafından inşa edilen yapı yüz otuz yıla yaklaşan kendi tarihi ile Türkiye sanatına yeni bir mekan oluşturacaktır. Seyfi Kaya’ya ait olan bina yaklaşık iki yıla varan restorasyon sonucunda sanat galerisi olarak hayatina devam edecektir. 

Beyoğlu’ndaki galerinin açılış sergisinde kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı bir bölgede yeniden yaşama kazandırılmış tarihi bir binada yine kent üzerine söylemleri olan sanatçıların yer aldığı bir karma sergi ile kapıları açılmakta…

Kente dair olguların temsili sanatın görünür kıldığı ve bir farkındalık yarattığı başat konular arasındadır. Sanatın tarihinde kent ya da kente dair görünümlerin çarpıcı bir formda realist sunumlarından tutun da, ütopik kent tasarımlarına kadar buna şahit olunmaktadır.

Şüphesiz kent belleği farklı geçmiş deneyimleri nedeniyle her bir bireyde farklı imgelerin  billurlaşmasına neden olur. Her bir kentli, kentin belirli kısımlarında ikamet eder ya da çalışır ve bu orasıyla ilgili olarak farklı anıların ve dolayısıyla anlamların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

İşte bu noktada küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği, sergi metnini Fırat Arapoğlu’nun kaleme aldığı “Yüzeyde Aşınmalar” başlıklı sergi, farklı yaş, cinsiyet ve kültür gruplarına ait olan 11 sanatçıyla kent ve kente dair imgelerin yarattıkları etkileri görünür kılmayı amaçlıyor. 

Seçil Büyükkan, Zeynep Bingöl Çiftçi, Erkan Doğanay, Çağdaş Erçelik, Tine Fischer, Deniz Gökduman, İnsel İnal, Coşkun Sami, Fırat Uysal, Serkan Yüksel ve Semih Zeki’nin çalışmaları ile yer alacağı sergi 17 Mayıs – 17 Haziran 2011 tarihleri arasında ART Suites Gallery’de izlenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder