18 Ekim 2011 Salı

Kargartta Panel


“VİDEO SANATINDA YENİ PLATFORMLAR”
Panel
24 Ekim 2011, saat 19 00
Moderatör İnsel İnal
Davetli Katılımcılar
Candaş Şişman,
Temel Hüseyin Kuru,
Burcu Gündüz K,
Mahmure Alp


1960’lı yıllarda portatif kameraların ulaşılabilir hale gelmesiyle yeni bir mecra olarak kendini göstermeye başlayan Video Sanatı, o yıllardan günümüze teknolojik ve siyasi gelişmelerle bağlantılı olarak birçok aşamadan geçti. Günümüzde çoklu ortamlarla birleşerek VJ’lik, Video Mapping gibi video sanatının yeni kullanım alanları ile görselliğini devam ettirmekte.

Bu yeni kullanım alanları, sürekli gelişen yazılımlarla ve teknik ekipmanlarla, videonun mekânla ve uzamla ilişkisini genişleten interaktif ortamlar sunuyor. DJ’lerin ve VJ’lerin beraber çalıştığı bu alanlar ses ve görüntünün bir arada sunulduğu teknolojik tabanlı performanslar olarak da ele alınabilir. Her ne kadar sektörel bazda üretimlerine daha çok tanık olsak da, sanatçıların kendilerini video mapping ile ifade etme süreçlerine tanık oluyoruz.

Bu panelde video mappingin, video jokeylere ne kadar bağımlı olduğu, sanatçıların yeni algı ve ifade arayışlarına, video mappingin katkısı, yaygınlığı, teknolojik bilgi ile birlikteliği, video sanatı ile olan ilişkisi sorgulanırken, sanatçılar ürettikleri ile kendi alanlarını bizlerle paylaşacaklar.

Burcu Gündüz, Temel Hüseyin Kuru, Candaş Şişman ve Mahmure Alp’in, İnsel İnal’ın moderatörlüğünde yeni bir sanatsal platform olarak Video ve Video Mapping arasındaki geçişi ve bu yeni mecraların güncel sanatla olan organik bağlarını tartışacakları bu panele herkes davetlidir.
Ses kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder